• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bttdd.zeytinburnusubesi
  • https://twitter.com/bttddzburnu

BATI TRAKYA’NIN SOSYOKÜLTÜREL YAPISI

  a- Genel Olarak;

 

       Burada yaşayan Türk halkı geçimini çiftçilik, reçberlik, hayvancılıkla sağlamaktadır. Bunun yanısıra, küçük çapta  sanatkarlık ve ticaretle uğraşanlar da mevcuttur. Avrupa'da  ve özellikle Almanya'da işçi olarak çalışan 20.000'e yakın Batı Trakya Türk'ü mevcuttur.

     Batı Trakya Türklerinin nüfusu 1923  Lozan  Antlaşması esnasında 129.000 iken, bu sayı halen aynı orandadır. Türklerin nüfus artış oranlarına bakıldığında bugün için 750.000 olması gereken nufusun diğer bölümü Türkiye'ye yerleşmiştir.

     Balkan savaşı, 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı, Bulgar İşgali, Yunanistan İç Savaşı gibi savaşların ve Yunanistan’ın Türk halkı üzerindeki asimilasyon politikaları nedeniyle bölgedeki Türk halkında okuma yazma oranı aşırı derecede düşük kalmıştır. Bu nedenle kültür açısından da Türk halkı uyum sağlama sorunu yaşamaktadır. Iki kültür arasında kalan halk kültür açısından eksik kalmaktadır.

      Okuma yazma oranlarının düşük olması nedeniyle kitap okuma ve sosyal aktivitelere katılım alışkanlıkları zayıf kalmıştır.

       Halkın son zamanlarda katılabildiği en önemli sosyal aktiviteler Türkiye’den gelen sanatçıların da katıldığı şenlik ve panayırlar, ramazan bereket konvoyu aktiviteleridir.(yaza av.Asım GÜVEN)


Yorumlar - Yorum Yaz