• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bttdd.zeytinburnusubesi
  • https://twitter.com/bttddzburnu
Barış Treni Atatürk İçin Selanik Yollarında

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Bursa’nın Osmangazi Belediyesi ile birlikte Atatürk’ün ölüm yıldönümü nedeniyle İstanbul’dan Selanik’e “Atatürk’ü Anma ve Barış Treni” seferi düzenledi. Barış treninde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yer aldı.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Bursa Osmangazi Belediyesi ile birlikte Atatürk’ün 75. ölüm yıl dönümü nedeniyle İstanbul’dan Selanik’e “Atatürk’ü Anma ve Barış Treni” seferi düzenledi. İstanbul Ispartakule İstasyonu’ndan kalkan özel trende Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekilleri, siyasetçiler ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve gazeteciler olmak üzere toplam 150 kişi yer aldı. Hareket öncesinde Ispartakule Tren İstasyonu’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törende konuşan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, “Böyle bir anlamlı yolcukta yer almaktan mutluluk duyuyorum. Katılan arkadaşlarımız ile birlikte tarihi geçmişten tarihi geleceğe güzel ufukları paylaşacağımız bir yolculuk yapmayı umuyorum. Önemli bir yolculuk yapıyoruz. Ülkemiz ve milletimizin emperyalist güçler tarafından kuşatıldığı bir dönemde kendisine ve milletine güvenen bir lider çıkıyor. Ve canı pahasına bir mücadele veriyor. Bu milli mücadelenin örneği gösteren bir liderdir. Bu lider Selanik’te doğdu. Bizde onu orada anmaya gidiyoruz. Liderimiz bir miras bıraktı. Bu miras Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu mirası yaşatmak boynumuzun borcudur. Bu millete inan ve güvenen büyük önder muasır medeniye seviyesi üzerinde bir Türk devletini işaret ediyor. 75 milyon ülke insanı olarak onu daha iyi anlayabilen bir anlayışı getirebiliriz. 2 Mustafa Kemal Atatürk var biri fiziki naaşı. Ama öbür Mustafa Kemal’i anlamak her vatandaşın görevi ve sorumluluğudur. Yunanistan ile Türkiye arasındaki dostluğun iki ülke içinde önemlidir” dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Taner Mustafaoğlu ise, “Atatürk’ün soluduğu havayı soluyacağız, gezdiği sokakları gezeceğiz. Biz bu ziyareti milletimiz adına gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretle onu unutmadığımızı göstermek istiyoruz. Atatürk hepimizin ortak gururu olmuştur. Bizler öz ve öz Atatürk insanlarıyız. Türkiye’nin azınlıklar konusunda attığı adımların Batı Trakya’da karşılık bulması en büyük temennimizdir. Ben size sınıra kadar eşlik edeceğim. Çünkü Yunanistan hükümeti benim Yunanistan’a girişime ne yazık ki izin vermiyor” diye konuştu.

Törende barış trenine verdiği katkılardan dolayı Bakan Müezzinoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a plaket verdi. Ses sanatçısı Mehtap Demir hareket öncesinde Atatürk’ün sevdiği şarkılardan mini bir konser verdi. Demir’in seslendirdiği şarkılar büyük beğeni topladı. Yapılan törenin ardından barış treni Selanik’e gitmek üzere yola çıktı. Program kapsamında barış treni heyeti, bu yıl restorasyonu tamamlan Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evinde yarın düzenlenecek törene katılacak. Törenin ardından heyet, Gümülcine şehrine uğrayarak buradaki Türk azınlıklarıyla bir araya gelecek.

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA

BARIŞ TRENİ ATATÜRK İÇİN SELANİK YOLLARINDA


Kaynak: IHA
resim linkleri :http://haberciniz.biz

  
1926 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın