• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bttdd.zeytinburnusubesi
  • https://twitter.com/bttddzburnu

Hakkımızda

   

          

 

                 BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA                                        DERNEĞİ ZEYTİNBURNU ŞUBESİ

                                           TANITIM

 

              

                    

         Derneğimiz Genel Merkez ve Genel Merkezin açtığı Şubeler yapılanması içinde kurulmuştur. Lozan Antlaşması ile Batı Trakya’ da Türkiye Cumhuriyetinin garantörlüğünde ve Yunanistan’ın emanetine bırakılan Batı Trakya Türkleri Göçe zorlanmaya başlamışlardır.

           Göç etmek zorunda kalan Batı Trakya Türkleri Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yerleşmeye başlamışlardır. Göç etmek zorunda kalan Batı Trakya Türkleri 1946 yılında İstanbul Çağaloğlu’ nda Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezini Kurmuşlardır.

           1968 yılında İlçemiz Z. Burnunda Yerleşen Batı Trakya Türkleri Genel Merkeze bağlı olarak İzmirden sonra Z. Burnu Şubesini Kurmuşlardır. Aynı yıl Dernek Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamu Yararına Çalışan Dernekler arasına alınmış ve o günden beri Batı Trakya Davasına hizmet etmektedir.

           1968 yılında Kurulan Şubemiz 1978 yılında Batı Trakya Eğitim Araştırma ve Camii yaptırma Vakfını 1996-97 yıllarında İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Derneğini Kurmuşlardır.

            Üç Sivil Toplum Kuruluşu halinde faaliyet gösteren Z. Burnu Batı Trakya Türkleri Dernekleri faaliyetlerini daima Batı Trakya ve Avrupa’ daki dernek ve Kuruluşlarla Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi ile birlikte tam bir birlik ve berabirlik içinde ve hiyerarşik bir düzen içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

     

            Z.Burnu Şubemiz Batı Trakya ve Avrupa’dan gelen Batı Trakya Türklerini Spor ve Kültür Kompleksinde misafir etmekte sosyal ve kültürel faaliyetlerle aralarındaki sosyo- Kültürel birlikteliğin devamını sağlamaktadır.

             Bayan üyelerimiz de aynı zamanda bazı sosyal ve kültürel faaliyetlerle Batı Trakyalı gençlere kendi Kültürlerini  tanıtmaya Batı Trakyadaki soydaşları ile olan sosyal ve külterel bağılarının pekiştirilmesine çalışmaktadırlar.

 

             Genç Üyelerimiz Batı Trakya ve Avrupa’dan gelen genç ve Öğrencileri Kültür Merkezimizde ağırlamakta birlikte yaptıkları bazı aktivitelerle aralarındaki iletişim ve etkileşimi sağlamaktadırlar .

Spor Tesislerimizde İstanbul B.T.T. Spor Klb. İle müştereken 23. Nisan Futbol Turnuvası gibi turnuvalar düzenleyerek Yurt dışında bulunan Batı Trakya Türklerinin Futbol Takımları ile müsabakalar düzenlenmekte gençler arasındaki iletişim ve etkileşim sağlanmaktadır.

 

           Bu vesile ile Batı Trakya davası ulusal kamuoyuna tanıtılmaktadır. Bu turnuvalara gelecekte tüm Türk dünyasından amatör kulüplerin katılımı hedeflenmektedir.

  

Ayrıca Batı Trakya’dan gelen Öğrenci ve Futbolculara Türkiye’nin Tarihi yerlerini gezdirerek Kendi Geçmişlerini ve Tarihlerini tanımalarına vesile olmaktayız.

             Derneğimiz bu tür faaliyetlerini Tüm dış Türkler arasına yaygınlaştırmayı hedefle-mektedir.

              Zeytinburnu’ndaki Spor tesislerimiz ve Kültür kompleksimiz artık sadece Zeytinburnunda yaşayan Batı Trakya Türklerinin  değil Tüm Türkiye’de Batı Trakya’da ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan  Batı Trakya Türklerinin kalplerinin birlikte attığı yer haline gelmiştir.