• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bttdd.zeytinburnusubesi
  • https://twitter.com/bttddzburnu

TARİHÇEMİZ

Batı Trakya Türkleri,Lozan antlaşması ve buna bağlı olarak Türkiye-Yunanistan arasında imzalanan nüfus mübadelesi antlaşması uyarınca Batı Trakya’da brakılmışlardır.Ancak bu Antlaşmaların imzalanmasının hemen akabinde , Yunanistan, Batı Trakya'da kalan Türkleri göçe zorlamak maksadıyla; Lozan Antlaşması ile nüsuf mübadelesi antlaşmasına çarpışık yorumlar getirmeye ve Batı Trakya Türkleri üzerinde çeşitli baskı ve asimilasyon politikaları uygulamaya başlamıştır. Yunanistan'nın bu politikaları neticesinde Anavatan Türkiye'ye ve özellikle İstanbu Zeytinburnu bölgemizde yerleşen Batı Trakya Türkleri kardeşlerinin hak arama mücadelesine destek vermek amacıyla 15/04/1968 tarihinde Batı Trakya Göçmenleri Derneği Zeytinburnu Şubesini kurmuşlardır.
Zeytinburnu’na göç eden Batı Trakyalılar Sümer, Telsiz ve Beştelsiz Mahallelerine yerleşmişlerdir. Bunlar bugün 10.000’i aşkın bir nüfusa sahiptir.

           Burada yerleşen Batı Trakya Türkleri geride kalanlarla hiçbir zaman ekonomik ve sosyo-kültürel bağlarını koparmamışlardır. Batı Trakyada kalanların haklı mücadelesine destek vermek amacıyla öncelikle Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezine bağlı olarak Genel Merkez Zeytinburnu şubesinde faaliyetlerini sürdüren Batı Trakya Türkleri aynı çatı altında sürdürdükleri sportif ve vakıflaşma faaliyetlerini konuların farklılığı ve yoğunluğu nedeniyle “Batı Trakya Eğitim Araştırma ve Cami Yaptırma Vakfı” ile “İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü” adı altında ayrıca teşkilatlanmışlardır.

           Halen Zeytinburnunda yaşayan Batı Trakya Türkleri faaliyetlerini :

1-     Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Zeytinburnu Şubesi,

2-     Batı Trakya Türkleri Eğitim Araştırma ve Cami Yaptırma Vakfı

3-     İstanbul Batı Trakya Türkleri  Spor Kulübü Derneği

 

       adı altında kurulu bu üç sivil toplum kuruluşu ile sürdürmektedir.